Jak wybrać krzesło biurowe?

Zastanawiasz się nad wyborem krzesła do biura? W dzisiejszym poradniku podpowiemy, na jakie cechy dobrego krzesła biurowego warto zwrócić uwagę. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wybrane krzesło będzie wygodne, ergonomiczne i posłuży Ci przez długi czas.

Krzesło biurowe z wieloma opcjami regulacji

Przede wszystkim krzesło do pracy powinno posiadać możliwość regulacji w wielu płaszczyznach. Dzięki temu każdy użytkownik dostosuje siedzisko, oparcie i podłokietniki do swoich oczekiwań. Pozwoli to na zajęcie wygodnej pozycji, co jest korzystne dla produktywności w pracy i dla naszego zdrowia.
Dobry fotel biurowy powinien zapewniać podparcie dla całych pleców. Regulacja pochylenia oparcia (zwykle w zakresie -5 do 30 stopni) i możliwość ustawienia wysokości siedziska to podstawowe funkcje. Poza tym często możliwe jest wysunięcie siedziska do przodu - to przydatne w szczególności dla osób wysokich. Dla wygody krzesło do biura powinno mieć też podłokietniki regulowane w kilku płaszczyznach - na wysokość, szerokość czy na boki. Najwygodniejsze krzesła biurowe mają także regulację podparcia lędźwiowego, czy komfortowy zagłówek. Im więcej opcji regulacji krzesłą biurowego, tym lepiej! Jeśli to możliwe, warto przetestować regulowany fotel do biura, najlepiej z udziałem przyszłych użytkowników, na przykład pracowników Twojej firmy.

Ergonomiczne krzesło do biura

Wiele modeli krzeseł biurowych posiada odpowiednio wyprofilowane oparcie. Dzięki niemu utrzymujemy właściwą (wygodną i zdrową) pozycję w trakcie pracy. Oparcie krzesłą biurowego powinno dopasować się do kręgosłupa siedzącej na nim osoby. Tu znów wracamy do obszernego zakresu regulacji w dobrych fotelach do biura. Dzięki niej każdy znajdzie optymalną pozycję do pracy.

Wygodne krzesło biurowe - właściwe wymiary i stabilność

Aby korzystanie z krzesłą biurowego było komfortowe dla różnych pracowników, rozmiar siedziska i oparcia musi być odpowiedni. Wtedy pracownicy o różnej posturze znajdą dla siebie właściwą pozycję. Krzesło do biura musi być dość uniwersalne - ciężko bowiem wyobrazić sobie, aby w jednym biurze na wyposażeniu znajdowało się wiele modeli krzeseł, czy biurek.
Solidne krzesło do biura powinna cechować dobra stabilność. To bardzo ważne dla wygody i bezpieczeństwa pracowników. Stabilność krzesła zapewnia szeroka podstawa. Ta zwykle posiada pięć punktów podparcia, czasem są to obrotowe koła, w innych modelach - stopki mocowane na stałe. Krzesła biurowe spełniające standardy bezpieczeństwa pracy muszą też mieć opcję obrotu wokół własnej osi w pełnym zakresie (360 stopni).

Obowiązujące przepisy BHP regulują cechy, które musi posiadać krzesło będące elementem stanowiska pracy. Krzesło biurowe powinno posiadać:

Jakie wymogi prawne musi spełniać krzesło biurowe?

● regulację wysokości siedziska w zakresie co najmniej 40-50 cm od podłoża;
● regulację kąta oparcia w zakresie od -5 do 30 stopni;
● ergonomiczne wyprofilowanie siedziska i oparcia - dostosowane do kształtu kręgosłupa, czy odcinka udowego;
● podłokietniki;
● opcję obrotu o 360 stopni;
● intuicyjną i łatwo dostępną (także w pozycji siedzącej) regulację;
● solidną podstawę z co najmniej pięcioma punktami podparcia;
● kółka jezdne.
Na powyższe regulacje prawne muszą zwrócić uwagę przede wszystkim pracodawcy i osoby odpowiedzialne za wyposażenie biura. Jeśli chcesz mieć pewność, że elementy wyposażenia biura spełniają wszelkie normy prawne i wymogi ergonomii i bezpieczeństwa, skorzystaj ze wsparcia projektantów Tengo. W trakcie projektowania powierzchni biurowych zawsze zwracamy na to uwagę.

Krzesło do biura - ergonomiczne, ale też estetyczne

Ostatnim aspektem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze krzesłą biurowego, jest jego wygląd. Dziś renomowani producenci pozwalają na wybór krzesła w wielu kolorach - zarówno elementów konstrukcyjnych, jak i tapicerki. Krzesła biurowe mogą więc doskonale pasować do projektu aranżacji biura.

Jakie krzesło do domowego biura?

Wybierając krzesło do pracy w domu, nie musisz zwracać uwagi na normy prawne i przepisy BHP. Także w tym wypadku warto jednak postawić na markowy produkt z wieloma opcjami regulacji. W ofercie renomowanych producentów mebli biurowych dostępne są też dziś krzesła biurowe o wyglądzie znacznie bardziej pasującym do wnętrza mieszkania lub domu. Dzięki temu łatwo zachować spójność stylistyczną pomieszczenia, nie rezygnując z zalet typowego krzesła do biura.

Opisanymi dziś zasadami warto się też kierować podczas wyboru krzesła dla dziecka, na którym będzie siedzieć przy biurku.