Jak zwiększyć komfort pracy w biurze? Poradnik Tengo

Dziś praca w biurze może być naprawdę produktywna i sprawna. Warto natomiast zadbać również o wygodę pracowników. Poniżej znajdziesz kilka skutecznych sposobów na zwiększenie komfortu pracy w biurze. Niektóre nie wymagają żadnych nakładów finansowych - możesz od zaraz wprowadzić je w swojej firmie. Komfortowa praca biurowa jest możliwa zarówno w wygodnych gabinetach, biurach typu open space, jak i w domu.
Biuro skrojone na miarę potrzeb firmy i jej pracowników
Jak powinno wyglądać komfortowe biuro? Takie pytanie stawiamy sobie na początku każdego projektu dla naszego Klienta. Rozpoczynamy od dokładnego zrozumienia potrzeb organizacji, poszczególnych zespołów i każdego pracownika indywidualnie. Dzięki temu możemy ocenić, jaki układ stanowisk będzie najbardziej optymalny. Ważna jest właściwa liczba salek konferencyjnych, odpowiednia (duża i ergonomiczna) kuchnia, czy nawet dodatkowa przestrzeń do relaksu.
W projekcie wnętrza biurowego każdy szczegół ma znaczenie. Wydzielając strefy do spotkań zespołowych, czy stawiając budki telefoniczne, znacznie ograniczamy hałas w przestrzeni biurowej. Ogrom kreatywności i łatwość współpracy osiągamy natomiast dzięki otwartej, ale przytulnej przestrzeni open space.
Wysokiej jakości meble biurowe
Tengo nie tylko projektuje wnętrza mieszkalne i komercyjne, ale też dostarcza meble. Znamy je wszystkie, mając rzeczywisty kontakt z konkretnymi modelami biurek, krzeseł biurowych, czy innych elementów wyposażenia biura. Czasem aż trudno uwierzyć, że dwa z pozoru identycznie wyglądające meble dają zupełnie inne wrażenia podczas korzystania! Dlatego stawiamy na sprawdzone rozwiązania renomowanych producentów - to gwarancja wysokiej trwałości, wygody użytkowania i możliwości dostosowania do potrzeb każdego pracownika.
Warto podkreślić, że nie zawsze bardziej komfortowe meble biurowe muszą być droższe. Znając portfolio wielu producentów mebli, wspólnie z naszymi Klientami wybieramy najlepsze rozwiązania.
Wyposażenie biur, które znacznie podnosi komfort pracy
Czy na komfort pracy w biurze wpływa coś więcej, niż wygodne krzesło i solidne biurko, na którym stoi ulubione zdjęcie? Oczywiście, że tak! Projektując przestrzenie biurowe dbamy o zapewnienie komfortu akustycznego. Jest kluczowy dla zapewnienia wygodnej, ale także produktywnej pracy przez cały dzień. Nie trzeba przy tym stawiać ścian działowych. Dzisiaj korzystamy z nowoczesnych pomysłów, jak blendy akustyczne oraz panele umieszczane na ścianach. Nie można także zapominać o roślinach - ich obecność w biurze dobrze wpływa na obniżenie poziomu hałasu.
Praca hybrydowa a komfort w biurze
Dziś sporo firm pracuje w trybie hybrydowym. Pracownicy częściowo pozostają w swoich domach, co kilka dni pojawiając się w biurze. Jak wtedy pogodzić komfort pracy i potrzeby firmy? Rozwiązaniem wręcz skrojonym dla potrzeb pracy hybrydowej są stanowiska hot desk. Pracownicy nie mają wtedy przypisanych stanowisk pracy, co pozwala ograniczyć koszty prowadzenia biura. Poza stanowiskami, czy systemem do ich rezerwacji, warto zadbać też o dodatkową przestrzeń na prywatne rzeczy pracowników. Dobrym wyborem są wtedy szyfrowane szafki na kod typu lockers. Brak “własnego” biurka nie musi oznaczać wtedy rezygnacji z rzeczy osobistych!
Wolną przestrzeń przeznaczamy wtedy na liczne salki konferencyjne, budki telefoniczne i przestrzenie do współpracy. Zauważyliśmy, że dni pracy w biurze pracownicy często spędzają na wymianie pomysłów. Wiele z nich rodzi się podczas wspólnej gry w piłkarzyki, przy filiżance porannej kawy, czy na obiedzie. Takie naturalne burze mózgów warto stymulować przeznaczając dla pracowników wygodną przestrzeń w biurze
Odpowiednie oświetlenie i temperatura
Ciężko myśleć o komfortowym stanowisku pracy bez odpowiedniego oświetlenia. Jesteśmy przekonani, że najlepsze jest światło słoneczne. Naturalne źródło światła pomaga w uregulowaniu cyklu dobowego, jest najzdrowsze i najprzyjemniejsze. Jeżeli takie źródło światła jest natomiast niewystarczające, wzbogacamy je. Odpowiedni kąt oświetlenia, liczba punktów świetlnych i ich moc są równie ważne, jak możliwość regulacji oświetlenia w konkretnych strefach biura.
Kolejnym czynnikiem znacząco wpływającym na komfort pracy w biurze jest temperatura i wilgotność. Wydaje się, że obie te kwestii rozwiązuje nowoczesny system wentylacji i klimatyzacji. Jak się jednak okazuje, także ustawienie roślin w biurze ma sporo korzyści. Regulują poziom wilgotności, a nawet obniżają poziom hałasu na stanowisku pracy. Wprowadzają też przyjazną, domową atmosferę.
Komfortowe stanowisko pracy dzięki spersonalizowanym detalom
Zapewne każdy zna w swoim biurze kogoś, kto jest niemal otoczony zdjęciami przyjaciół, dzieci, czy rodziny. Czasem wystarczy postawić na biurku ramkę z ulubioną fotografią, aby od razu wprowadzić nieco domowej atmosfery. Podobny efekt osiągniemy przynosząc do pracy własny kubek, czy rośliny (choćby małego kaktusa w doniczce :) ). Spersonalizowane akcenty na stanowisku pracy poprawiają atmosferę. Czujemy się wtedy w pracy niemal jak w domu, a dobre samopoczucie zdecydowanie wpływa na komfort naszej pracy. Warto natomiast unikać przerostu formy nad treścią. Pamiętajmy, że w miejscu pracy powinniśmy w szczególności skupić się właśnie na niej. Tu natomiast swoją niespodziewaną zaletę pokazują blendy akustyczne. Nie tylko zapewniają trochę prywatności i ograniczają poziom hałasu. Można też do nich pinezkami lub szpilkami przymocować zdjęcia, rysunki, czy notatki.
Projektując wnętrza biurowe, pracownicy Tengo zawsze chcą poznać nie tylko wizję firmy, ale też jej pracowników. Dzięki temu możemy zadbać o to, aby każdy czuł się dobrze w miejscu pracy. Wpływają na to biurowe dodatki i akcesoria, które przecież możemy dopasować do upodobań pracowników, czy nawet ich zainteresowań. W biurach typu open space czasem jest to dość trudne. Projektujemy je jednak tak, aby oddawały zarówno ducha firmy, jak i osobowość pracowników.