Organizacja domowego biura

Zastanówmy się, na czym powinna polegać aranżacja domowego biura. Z jednej strony w miejscu pracy chcemy czuć się komfortowo i zmieścić tam wszelkie niezbędne wyp elementy wyposażenia. W domu często jednak nie mamy zbyt dużej liczby wolnej przestrzeni. Mamy jednak kilka sposobów na to, jak na niewielkiej przestrzeni urządzić nowoczesne, domowe biuro.
Praca w trybie home office - coraz częściej pracujemy z domu
Do czasu wybuchu pandemii koronawirusa praca z domu była przywilejem dla nielicznych. Z tego względu większość z nas nie uwzględniała miejsca do pracy w projekcie przestrzeni mieszkalnej. Wszystko zmieniło się jednak na początku 2020 roku. Od tego momentu sporo osób zaczęło pracę w trybie home office. Taką możliwość docenili zarówno pracownicy, jak i sami pracodawcy. Dzięki temu dziś nikogo nie dziwi już praca zdalna. Ma to swoje plusy i kilka minusów, jednak myśląc o długotrwałej pracy z domu warto pomyśleć o zagospodarowaniu w mieszkaniu miejsca do pracy.
Organizacja domowego biura to kluczowa sprawa dla zapewnienia komfortu. Ten z kolei wprost wpływa na produktywność, dobre samopoczucie w czasie pracy i kreatywność. Niektórzy mają możliwość przeznaczenia na gabinet całego pomieszczenia. Przede wszystkim powinniśmy jednak po prostu wydzielić trochę miejsca do pracy.
Jakie biurko i fotel do domowego biura?
Projekty wyposażenia biura często zaczynamy od wyboru odpowiednich krzeseł i biurek tworzących stanowiska pracy. Podobnie zróbmy więc w przypadku domowego biura. Warto zadbać o wygodny fotel - wprost wpływa na utrzymanie odpowiedniej pozycji, czyli na zdrowie pracownika. Równie istotne jest biurko - musi zapewnić wystarczającą ilość miejsca na wszystkie niezbędne w pracy sprzęty i akcesoria. Zwykle w czasie pracy w trybie home office korzystamy z komputera. Jeśli posiadasz dodatkowy monitor, powinien być ustawiony na odpowiedniej wysokości. Czasem ekran nie ma jednak regulacji. Pomocne mogą być biurka z nadstawką lub osobne podstawki.
W projekcie aranżacji domowego biura tworzymy je od zera lub dostosowujemy do już istniejących elementów wyposażenia mieszkania. Drugi przypadek oznacza, że wybór biurka i fotela powinniśmy przemyśleć pod względem spójności stylistycznej z pomieszczeniem. Na szczęście dziś możemy wybierać spośród wielu kształtów, kolorów i sposobów wykończenia mebli do biura i domu. Dobrym wyborem jest fotel biurowy o domowym wyglądzie.
Ergonomiczne meble do domowego biura
Aranżacja wygodnego, domowego biura to dziś nie problem. Możemy wybierać spośród wielu modeli mebli biurowych, projektowanych właśnie pod kątem home office. Zdajemy sobie sprawę, że aranżacja domowego biura często wymaga pójścia na kompromisy. Z tego względu często w projekcie wykorzystujemy kompaktowe biurka. Jeśli mają dodatkową opcję regulację, pozwolą na zmianę pozycji podczas pracy. Zmieniając wysokość blatu regulowane biurka możesz przy nim siedzieć lub stać, co świetnie wpływa na samopoczucie podczas wielogodzinnej pracy.
W domowym biurze ważne jest, aby zachować równowagę między pracą a życiem prywatnym. Dobrym rozwiązaniem będzie więc wybór biurka z zamykaną szufladą. Możesz do niej schować po skończeniu pracy laptopa i firmowe dokumenty. Dla oddzielenia strefy do pracy od reszty mieszkania, można też użyć zasłony lub regału.
O czym jeszcze musisz pamiętać organizując domowe biuro?
Praca w trybie home office zwykle wymaga stałego połączenia z Internetem. Sprawdź, czy miejsce przeznaczone na kącik do pracy ma dobry zasięg domowej sieci Wi-Fi. Jeśli nie, rozwiązaniem może być lokalizacja routera w nieco innym miejscu lub montaż dodatkowego gniazda Ethernet w Twoim przyszłym gabinecie.
Dla wygody i zdrowia zadbaj także o odpowiednie oświetlenie. Najlepiej zadbać o dostęp dużej ilości naturalnego światła słonecznego. Pomaga w zachowaniu dobrego samopoczucia, reguluje też cykl dobowy. W razie potrzeby doświetlenia, postaw na źródło światła, które nie męczy wzroku.
W domu zwykle chcemy też zachować porządek. Jeśli potrzebujesz dodatkowej przestrzeni na przechowywanie rzeczy biurowych, postaw obok biurka regał lub małą szafkę. O porządek na biurku zadbasz dzięki organizatorom, czy akcesoriom do zarządzania kablami komputerowymi.
Ostatnia ważna kwestia to pozbycie się wszelkich elementów wyposażenia, które Cię rozpraszają. W miejscu pracy nie powinno być więc telewizora, czy gadżetów związanych z rozrywką. Atmosferę sprzyjającą skupieniu mogą natomiast poprawić rośliny w otoczeniu Twojego stanowiska pracy.