Projektowanie i wyposażanie wnętrz biurowych i zrównoważony rozwój. Jakie cele stawia sobie TENGO i nasi partnerzy?

Wyposażenie wnętrz komercyjnych oraz przestrzeni mieszkalnych wymaga wykorzystania zasobów środowiskowych. W trosce o otaczający nas świat staramy się więc ograniczyć negatywny wpływ działalności na środowisko. Dlatego w TENGO, a także nasi partnerzy, stawiamy sobie zrównoważony rozwój jako jeden z najważniejszych celów długoterminowych.
Dlaczego zrównoważony rozwój jest dla nas ważny?
Proekologiczne działania i troska o środowisko są dziś bardzo popularnym tematem rozmów w wielu branżach. W TENGO nie poprzestajemy jednak na słowach. Zrównoważony rozwój jest dla nas bardzo istotny - chcemy zadbać o dobrą jakość życia przyszłych pokoleń. Jesteśmy przekonani, że minimalizacja wpływu na środowisko naturalne przyniesie nam wiele korzyści nie tylko w przyszłości, ale też dzisiaj.
Samo projektowanie powierzchni mieszkalnych i biurowych nie jest zbyt dużym obciążeniem dla środowiska. Mamy jednak spory wpływ na to, których dostawców wybierzemy do współpracy. Często także nasi klienci przykładają wiele uwagi do zrównoważonego rozwoju. Kwestia ekologii jest dla nich równie ważna, jak atrakcyjny design wnętrza, czy jego funkcjonalność. Cieszymy się więc, że często współpracujemy z przedsiębiorcami myślącymi tak, jak my.
Jakie podejmujemy działania?
Zachowanie zrównoważonego rozwoju w naszej branży nie jest proste. Jednocześnie to dla nas bardzo istotne. Staramy się minimalizować wpływ na środowisko. W naszych projektach chętnie wykorzystujemy meble i elementy wyposażenia biur wykonane z przyjaznych dla natury surowców. Często są to ekologiczne tworzywa pochodzącego z recyklingu. W codziennej pracy naszych biur dbany natomiast o optymalizację zużycia energii. Ograniczamy liczbę odpadów. Wspieramy przy tym lokalne społeczności, w szczególności promując proekologiczną postawę.
Tego samego wymagamy od naszych partnerów - producentów mebli, czy firmy zajmujące się transportem. Współpracujemy z firmami, dla których zrównoważony rozwój jest równie ważny, jak dla nas.
Jak nasi partnerzy dbają o zrównoważony rozwój w branży meblarskiej?
Jednym z najlepszych przykładów firmy, która dba o zrównoważony rozwój naszej branży, jest Framery. Fiński producent budek akustycznych do biur opublikował raport, w którym możemy przeczytać o wpływie ich działalności na środowisko. Biorąc pod uwagę wpływ na środowisko, gospodarkę i lokalne społeczności, bilans okazuje się pozytywny! Poza tym produkty tej firmy także mają dobre oddziaływanie na nasze społeczeństwo. Użytkownicy biurowych budek akustycznych potwierdzają, że są komfortowym i ergonomicznym miejscem pracy.
Dziś liczącym producentem mebli biurowych jest Narbutas. To nasz kolejny partner biznesowy podzielający zdanie na temat ochrony środowiska. Narbutas koncentruje się na tworzeniu zamkniętego obiegu surowców. W trosce o pracowników i lokalną społeczność przykłada też wiele uwagi do obniżenia emisji, czy ograniczeniu zużycia energii. Dbałość o środowisko naturalne przejawia się w sposobie produkcji, odpowiednim doborze surowców, ale także codziennym życiu biura i zakładu produkcyjnego.
Cele Tengo w zakresie zrównoważonego rozwoju
Jednym z najlepszych sposobów przybliżających nas do zrównoważonego rozwoju jest gospodarka o obiegu zamkniętym. Oznacza to wykorzystywanie surowców wtórnych, ale także zapewnienie napraw, konserwacji i modernizacji już posiadanych mebli i pozostałych elementów wyposażenia. Jesteśmy pewni, że pozytywny wpływ na nasze środowisko ma również dostarczanie tylko produktów najwyższej jakości. Są trwałe, funkcjonalne i cechują się ponadczasową stylistyką. Z tego względu służą swoim użytkownikom przez naprawdę długi czas.
Nie jesteśmy producentem sprzedawanych przez nas produktów. Mamy jednak spory wpływ na to, z kim współpracujemy. Wybieramy te firmy, które zmierzają w tym samym kierunku, co my. Dążenie do zrównoważonego rozwoju pozwala nam z optymizmem patrzeć w przyszłość.

Źródło:
1) https://www.narbutas.com/news/we-take-a-responsible-approach-to-sustainability/
2) https://www.frameryacoustics.com/en/framerys-impact-on-the-world-is-provenly-net-positive/