Rośliny do biura - które wybrać?

Coraz więcej firm decyduje się na umieszczenie roślin w biurze. Jest wiele argumentów potwierdzających, że to dobry pomysł. Zastanówmy się więc, jakie kwiaty najlepiej sprawdzą się w miejscu pracy.

Dlaczego rośliny w biurze to dobry pomysł?

Rośliny to bardzo ważny element projektu wnętrza mieszkalnego. Dlaczego nie mielibyśmy więc uwzględnić ich jako wyposażenia biura? W towarzystwie roślin często mamy lepsze samopoczucie. Pomagają również w oczyszczaniu powietrza, czy utrzymywaniu właściwej wilgotności. Co więcej, rośliny mogą również realnie obniżyć poziom hałasu! Zauważył to każdy, kto przechodził chodnikiem oddzielonym krzewami lub szpalerem drzew od ruchliwej ulicy. Skoro tak chętnie korzystamy z zalet roślin w swoich mieszkaniach i domach, możemy zrobić to również w miejscu pracy!
Już od około pięćdziesięciu lat mamy naukowy dowód na prozdrowotny wpływ roślin doniczkowych na człowieka. Wtedy to NASA przeprowadziła badania potwierdzające fakt usuwania przez nie szkodliwych substancji (jak formaldehyd, amoniak, benzen). Nie trzeba też oczywiście wspominać o usuwaniu z powietrza dwutlenku węgla.

Większa kreatywność dzięki roślinom w biurze

Dodanie roślin do projektu wnętrza biurowego ma pozytywny wpływ na pracowników oraz klientów odwiedzających to miejsce. Zieleń w miejscu pracy jest korzystna dla naszej kreatywności i produktywności. Można też zauważyć, że osoby pracujące w biurze z roślinami popełniają podczas pracy mniej błędów.
rośliny do biura
Rośliny doniczkowe w biurze, znajdujące się w pobliżu miejsca pracy, mogą także obniżyć poziom hałasu. To szczególnie korzystne w biurach typu open space. Tam, gdzie panuje spory zgiełk nie musimy więc stawiać ścianek działowych, czy montować paneli akustycznych. Rośliny w biurze pełnią podobną rolę, mając przy tym sporo innych zalet.

Jakie kwiaty nadają się do biura? Rośliny do biura

Wiemy już, że wyposażenie biura w rośliny ma nie tylko zalety natury estetycznej. Przejdźmy więc do tego, jakie kwiaty najlepiej nadają się do biura. Zwykle najlepszym wyborem są rośliny doniczkowe do biura - łatwe do ustawienia w niemal dowolnym miejscu. Bardziej zaawansowane projekty uwzględniają również tworzenie zielonych ścian lub ścianek działowych łączących możliwość przechowywania biurowego sprzętu i dokumentów z miejscem na kwiaty.
W każdym wypadku w biurze najlepiej sprawdzą się rośliny nie wymagające skomplikowanych zabiegów. Ich hodowanie powinno być możliwie jak najprostsze. Najlepiej, aby kwiaty do biura można było łatwo utrzymać w czystości. Pamiętajmy też o odpowiednim doborze roślin do biura w kontekście nasłonecznienia. Niektóre rośliny dobrze czują się bezpośrednio przy oknie, inne sprawdzą się doskonale w głębi pomieszczeń.


Jakie gatunki roślin są najlepsze do biura?

Jedną z najpopularniejszych roślin biurowych jest sansewieria. Ma zdolność do filtrowania substancji szkodliwych i chemicznych. Ma też nieduże wymagania - sprawdzi się w biurze niemal niezależnie od wilgotności i dostępu do światła.
Skuteczny w oczyszczaniu powietrza jest również bluszcz. Wybór tego gatunku pozwoli też na użycie rośliny w roli nietypowej dekoracji - bluszcz może bowiem zarówno piąć się, jak i wisieć. Sprawdzi się między innymi jako dekoracja na ścianę w biurze.
Łatwą do utrzymania rośliną, która może mieć różne rozmiary, jest też dracena. Wygląda bardzo estetycznie, dodając uroku wnętrzu biura niezależnie od jego stylu.
Popularnym gatunkiem rośliny do biura jest także fikus. Roślina preferuje umiarkowane oświetlenie, wartą więc postawić ją… przy drukarce! Dlaczego? Fikusy świetnie oczyszczają powietrze m.in. z amoniaku, którego obecność obserwuje się właśnie nieopodal biurowego sprzętu do drukowania. Pamiętajmy jednak, że fikus wymaga regularnego podlewania.
Oczyszczanie powietrza, ujemna jonizacja i łatwość w utrzymaniu - to cechy paprotki. Można ustawić ją bezpośrednio przy stanowisku pracy, najlepiej w okolicy monitora. Wtedy pozytywnie wpływa na samopoczucie pracownika.
Aloes jest natomiast gatunkiem rośliny do biura, który produkuje w nocy tlen. Oczyszcza przy tym powietrze i może przetrwać nawet w suchym środowisku. Pozytywnie wpływa na poprawę jakości snu i samopoczucie w trakcie odpoczynku.