Jaka jest standardowa wysokość biurka?

Praca w biurze dla większości osób oznacza wiele godzin siedzenia przy biurku każdego dnia. Podstawowe modele biurek posiadają stałą wysokość, jednak czasem mebel posiada opcję regulacji. Czy standardowa wysokość biurka jest odpowiednia dla wszystkich osób? Jak wysoko powinien znajdować się blat biurka i co daje możliwość podniesienia go? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym poradniku.
Dlaczego odpowiednia wysokość biurka jest tak ważna?
Właściwa pozycja przy biurku jest bardzo ważna dla komfortu pracy. Ten z kolei wprost przekłada się na odpowiednią produktywność, motywację do pracy i zadowolenie z niej. Można więc powiedzieć, że projekt wnętrza biura uwzględniający wygodne stanowiska pracy jest korzystny zarówno dla pracowników, jak i samej firmy.
Nie możemy zapominać także o zdrowiu pracowników. Praca w biurze często wiąże się z ryzykiem pojawienia się bólu pleców, karku i nadgarstków. Często przyczyną tych problemów jest właśnie niewłaściwa pozycja. Odpowiednia wysokość biurka, wygodne krzesło biurowe i ergonomiczne dodatki (jak podkładka pod myszkę z poduszką żelową, podnóżek, itp.) pozwalają zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie.
Jaka jest standardowa wysokość biurka?
Jaką wysokość powinno mieć biurko? Wiele zależy od tego, kto będzie z niego korzystał. Niestandardowe potrzeby względem wysokości blatu biurka dotyczą jednak zwykle osób bardzo wysokich lub niskich. Czasami użytkownicy biurek mają też swoje własne preferencje, które wykraczają poza ogólnie przyjęty standard.

Standardowa wysokość biurka wynosi 72-75 centymetrów. Taka wysokość jest dopasowana nie tylko do wymagań większości osób o różnym wzroście. Jest też odpowiednia dla krzeseł o standardowej wysokości siedziska. Pamiętajmy jednak, że najczęściej przy biurku mamy wygodny fotel biurowy. Dzięki regulacji jego wysokości, kąta pochylenia oparcia, czy dostosowaniu podłokietników każdy będzie czuł się dobrze przy biurku o standardowej wysokości 72-75 cm.

Spotkaliśmy się z tym, że nieco inne oczekiwania pojawiają się w przypadku biurek dla graczy.Wtedy zwykle monitor jest wyniesiony nieco wyżej (np. dzięki nadstawce lub przy użyciu uchwytu), a blat znajduje się niżej. Wtedy wysokość biurka mieści się najczęściej w zakresie 68-78 cm.
Jaka wysokość biurka do domu?
W przypadku wyposażenia wnętrza biurowego zwykle trzeba postawić na standardową wysokość biurka - 72-75 cm. Wtedy stanowisko pracy spełni oczekiwania zdecydowanej większości pracowników. Wybierając biurko do domu (lub do gabinetu konkretnej osoby) warto natomiast zadbać o jak najlepsze dopasowanie. Dla uzyskania odpowiednio wygodnej, zdrowej pozycji przy biurku, warto sprawdzić kilka modeli.

Planując projekt aranżacji mieszkania, w którym znajdzie się biurko, możesz też po prostu wspomnieć nam, jaki jest wzrost głównego użytkownika biurka. Dopasujemy odpowiedni model lub dostarczymy biurko z możliwością regulacji wysokości.

Jaka wysokość biurka dla dziecka?
Długotrwałe przebywanie w siedzącej pozycji nie wpływa najlepiej na kręgosłup. Warto o niego zadbać także w przypadku dzieci. Dla młodszych dzieci odpowiednie będą biurka i stoliki z niskim blatem. Idealnym uzupełnieniem będzie dopasowane krzesełko dziecięce.

Biurko pierwszoklasisty przeciętnego wzrostu powinno mieć natomiast blat na wysokości około 55 centymetrów. Szybko może się jednak okazać, że dziecko szybko będzie potrzebowało wyższego biurka. Optymalnym rozwiązaniem może być więc kupno regulowanego biurka dla dziecka. Taki mebel posłuży przez wiele lat.

Czy standardowa wysokość biurka jest dla Ciebie odpowiednia?
Siedzenie przy zbyt wysokim biurku lub nadmierne pochylanie się nad jego blatem są niewygodne. Mogą też prowadzić do problemów z kręgosłupem, bólów karku, a nawet problemów z układem krążenia, czy wzrokiem. Warto zadbać, aby wysokość biurka była idealna - zarówno w pracy, jak i w domu. Dla osoby o wzroście 170 cm idealną wysokością blatu biurka będzie 70 cm. Osoby mierzącej 180 cm i więcej powinny postawić blat na wysokości 75-80 cm. Często zmiana wysokości blatu biurka o choćby 1-2 centymetry może pozytywnie wpłynąć na komfort pracy, nauki, czy zabawy. Pamiętajmy jednak na to, że wpływ na naszą pozycję mają też inne czynniki - wysokość i rodzaj krzesła, czy wysokość monitora. Warto też pamiętać, że podane powyżej wartości są uśrednione.

Nie wiesz, jaką wysokość biurka wybrać? Skontaktuj się z nami!
Naszym celem jest projektowanie wnętrz z ergonomicznymi i przyjaznymi stanowiskami do pracy. Do każdego projektu podchodzimy indywidualnie. Przed rozpoczęciem pracy dokładnie poznajemy oczekiwania pracowników Twojej firmy, ich wymagania oraz wizję firmy. Pozwala to na idealne dostosowanie wykorzystanych w projekcie elementów wyposażenia biurowego do indywidualnych potrzeb.

Biurka z regulacją wysokości
Niektóre modele biurek posiadają możliwość zmiany wysokości. Pozwala to na dostosowanie mebla do potrzeb konkretnego użytkownika. Najlepszym wyjściem jest jednak wyposażenie się w biurko z płynną regulacją wysokości. Może odbywać się przy pomocy korbki lub elektrycznie. Znaczne podniesienie biurka pozwoli na korzystanie z niego w pozycji stojącej. Rozwiązanie w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularne - zarówno w biurach, jak i w domu. Możliwość zmiany pozycji przy biurku z siedzącej na stojącej pozwala dłużej pozostać wypoczętym, wpływa korzystnie na koncentrację, kreatywność i zdrowie.

Elektrycznie regulowane biurka
Dziś topowe biurka, które polecamy najbardziej wymagającym klientom Tengo, posiadają możliwość pracy na stojąco. Elektryczna regulacja biurka to wygodny i szybki sposób na podniesienie lub opuszczenie blatu. Taki rodzaj biurek jest coraz bardziej popularny, przez co ceny stały się o wiele bardziej przystępne. Biurka z elektryczną regulacją są sposobem na znaczną poprawę komfortu pracy i zachowanie dobrego zdrowia nawet podczas wielu godzin spędzonych przy biurku.

Jakie powinny być wymiary biurka?
Poza wysokością biurka, warto zadbać też o odpowiednio duży blat. Zwykle głębokość biurka wynosi 60-80 centymetrów, a jego szerokość to 120-160 cm. Mniejszy rozmiar blatu roboczego nie pozwoli na wygodne korzystanie z mebla. O większe biurko należy zadbać, jeżeli potrzebujemy ustawić na nim sprzęt komputerowy, dokumenty, czy inne elementy wyposażenia biurowego.