Zalety i wady biura typu open space

Coraz więcej firm decyduje się na aranżację przestrzeni biurowej z wykorzystaniem otwartej przestrzeni. Biura typu open space mają sporo zalet, przede wszystkim ułatwiają współpracę między zespołami. Nie powinniśmy jednak zapominać o pewnych wadach. Wśród największych problemów można wskazać na większy poziom hałasu. Z większością niedogodności jesteśmy sobie jednak w stanie poradzić. W dzisiejszym artykule postaramy się więc na przedstawienie zalet i wad biur typu open space, a także sposobów na radzenie sobie z problemami.

Biura typu open space

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu wiele biur było podzielonych na mniejsze pokoje i gabinety. Dziś taki układ jest rzadko spotykany - zastąpiło go projektowanie biur z otwartą przestrzenią. Biura typu open space zwykle pozwolą na udostępnienie większej liczby stanowisk do pracy na tej samej powierzchni. Można aranżować przestrzeń na różne sposoby, po prostu ustawiając biurka w różnych miejscach.
Warto jednak znać nie tylko zalety, ale też minusy aranżacji przestrzeni biurowej w ten sposób. Dzięki temu możliwa jest optymalna aranżacja biura typu open space i minimalizacja negatywnych aspektów. Pozwoli to osiągnąć maksymalny komfort i produktywność pracowników.

Największe plusy biur open space

Najczęściej decydując się na taki układ biura, obniżamy koszty jego przebudowy i utrzymania. Przepływ informacji i dokumentów jest szybszy, pracownicy (nawet z różnych zespołów) mogą się też łatwo komunikować i integrować. Wpływa to korzystnie na atmosferę w miejscu pracy.
Projektowanie biura open space może mieć też na celu podkreślenie równości pracowników. W razie potrzeby, przestrzeń biurowa jest łatwa do przearanżowania. Duża elastyczność to plus dla rozwijających się firm, których potrzeby ulegają zmianie.

Największe minusy biur typu open space

Niestety, jest kilka minusów takiej aranżacji przestrzeni biurowej. Więcej osób w jednym, dużym pomieszczeniu oznacza powstawanie hałasu. Biurowy zgiełk może powodować problemy z koncentracją, wtedy produktywność może spaść. Pracownicy mogą też narzekać na brak prywatności. Problematyczne okazuje się zapewnienie optymalnych warunków do pracy - właściwej temperatury i wentylacji. Do stanowisk zlokalizowanych w głębi biura nie dociera też odpowiednia ilość naturalnego światła słonecznego.
open space w biurze
W dużych firmach nie bez znaczenia pozostaje także większe ryzyko rozprzestrzeniania się chorób. Szczególnie od czasu pandemii koronawirusa wiele firm zwraca na to uwagę - jednoczesna choroba kilku pracowników może zatrzymać pracę całego zespołu na długi czas. Niektórzy pracownicy biur typu open space narzekają też na kolejki do drukarki, czy trudność w porozumiewaniu się co do temperatury w pomieszczeniu. z tymi problemami można jednak dość łatwo sobie poradzić.

Jak rozwiązać problemy, które pojawiają się w biurach typu open space?

Projektanci Tengo doskonale zdają sobie sprawę z tego, jakie minusy ma praca w biurze z otwartą przestrzenią. Na większość problemów mamy jednak sprawdzone rozwiązania. Jednym z głównych problemów w biurze open space jest zwiększony poziom hałasu. Możemy go obniżyć, montując w okolicy stanowisk pracy panele akustyczne (np. blendy z tyłu biurka). Zapewniają też nieco więcej prywatności. Warto też postawić na zieleń w biurze - rośliny w okolicy miejsca pracy zauważalnie zmniejszają natężenie hałasu. Korzystnie wpływają też na jakość powietrza i dobre samopoczucie w miejscu pracy.
Zawsze zachęcamy naszych Klientów, aby w projekcie biura open space uwzględnili sale konferencyjne. Tam pojedyncze osoby lub całe zespoły mają idealne warunki do rozmowy, możliwość skupienia się i nieco więcej prywatności. Dobrym rozwiązaniem są również biurowe budki akustyczne. Niewielkie, świetnie wygłuszone pomieszczenia są świetnym miejscem do prowadzenia rozmów telefonicznych lub czatów wideo.
W celu wydzielenia w biurze typu open space stref (np. dla poszczególnych zespołów) stosujemy regały, panele akustyczne, a często także rośliny doniczkowe. Nie utrudnia to komunikacji między zespołami, a pozwala na pracę w znacznie bardziej przyjaznym środowisku.